Strona główna Aktualności Znów drożej za śmieci? Podwyżka jest w zasadzie pewna

Znów drożej za śmieci? Podwyżka jest w zasadzie pewna

0
PODZIEL SIĘ
Jest drogo, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego muszą liczyć się z podwyżką za wywóz śmieci. Kolejną, bo poprzednia została wprowadzona w lipcu. 

Wzrostu cen, jak usłyszeliśmy od Marleny Kamińskiej, rzecznika prasowego magistratu, prawdopodobnie nie da się uniknąć. Dlaczego? Więcej pieniędzy chce od miasta firma zajmująca się odbiorem odpadów.

Zawarta z nią umowa, na trzy lata, zaczęła obowiązywać w drugim kwartale ubiegłego roku. Wtedy też konstantynowianie odczuli podwyżkę – miesięczna opłata za segregowane wzrosła z 12,80 zł do 19,50 zł, a za zmieszane – z 17,80 zł do 24,50 zł. Z początkiem stycznia wzrosły natomiast koszty ponoszone przez samą firmę. I tym tłumaczy swoje żądania finansowe.

– Otrzymaliśmy od przedsiębiorstwa wniosek o zmianę umowy w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci. Uzasadniony on jest wyższymi opłatami za zagospodarowanie odpadów na składowiskach, które w zależności od ich rodzaju „podskoczyły” od 140 do 200 zł netto za tonę, a także ministerialną podwyżką opłat za korzystanie ze środowiska – wyjaśnia Marlena Kamińska.

Firma wyliczyła, że Konstantynów Łódzki powinien jej płacić o 101 tys. zł netto więcej w skali miesiąca. Co na to magistrat?

– Przeanalizujemy, na ile te szacunki są właściwe. Dlatego też trudno teraz określić, jak duża byłaby podwyżka – stwierdza rzecznik.

Tak czy inaczej spadnie na konstantynowian. Tych, którzy zadeklarowali odbiór śmieci jest w mieście 16.073 (na 3630 nieruchomościach). I nie ma mowy, by wygospodarować pieniądze z budżetu miasta.

– System odbioru śmieci został tak skonstruowany, że ma się sam finansować, co oznacza, że gmina musi pobrać od mieszkańców tyle pieniędzy, ile ma zapłacić firmie – podkreśla Marlena Kamińska.

Podwyżkę będą musieli przyjąć miejscy radni. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w styczniu (wtedy też zostanie zatwierdzony pakiet uchwał dotyczący gospodarki odpadami – nie będzie już, zresztą jak w całej Polsce, odpadów zmieszanych, tylko segregowane, a za brak segregacji – kary). Nowe stawki miałyby zacząć obowiązywać od kwietnia. 

REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here