Strona główna Aktualności Wyższe stawki za wywóz odpadów. I nowy system naliczania opłat

Wyższe stawki za wywóz odpadów. I nowy system naliczania opłat

5
PODZIEL SIĘ
Odbiór i wywóz odpadów będzie kosztował więcej niż teraz. Na dzisiejszej sesji miejscy radni zatwierdzili nowe stawki. Zaczną obowiązywać 1 stycznia. To niejedyna ważna zmiana w gospodarowaniu śmieciami.

Do ostatniej „regulacji” cen doszło w drugim kwartale bieżącego roku, kiedy za tę usługę została wprowadzona jedna opłata, w wysokości 23,90 zł miesięcznie od osoby (zniknął podział na śmieci segregowane i niesegregowane). Wkrótce czeka nas podwyżka, o 8,60 zł na osobę, co oznacza, że będziemy płacili 32,50 zł. Ale nie wszyscy.

Powyższa stawka dotyczy tylko domów jednorodzinnych (mnożymy ją przez liczbę mieszkańców danej nieruchomości). Odmiennie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o budownictwo wielorodzinne.

– W tym przypadku została przyjęta inna metoda naliczania opłaty za odpady – od ilości zużytej wody. Wysokość stawki za 1 metr sześcienny zużytej wody wynosi 11,75 zł. Natomiast mieszkańcy budynków wielolokalowych, w których nie ma wodociągu i wodomierza, będą płacili taką stawkę, jak ci w jednorodzinnych, czyli 32,50 zł – wyjaśnia Marlena Kamińska, rzecznik prasowy konstantynowskiego magistratu.

Za nieprzestrzeganie obowiązku segregacji odpadów grożą kary. Dla budownictwa jednorodzinnego ustalono ją na poziomie 65 zł na osobę, a wielorodzinnego – w wysokości 23,50 za 1 metr sześcienny zużytej wody.

Z czego wynikają te wszystkie zmiany? Jak usłyszeliśmy od rzecznika, między innymi ze wzrostu ilości wytwarzanych i odbieranych odpadów.

– Od 1 kwietnia z gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zostały wyłączone nieruchomości niezamieszkałe. Pomimo tego ilość odpadów nie tylko nie obniżyła się, ale wzrosła: od stycznia do października 2019 roku zebrano 6515 ton, zaś w analogicznym okresie bieżącego roku – 6620 ton – mówi Marlena Kamińska.

Jest jeszcze kolejna przyczyna. Według danych GUS, w Konstantynowie Łódzkim mieszka ponad 18.200 osób. Zameldowanych jest 17.577, a zadeklarowanych w systemie odbioru odpadów już tylko 16.398. Oznacza to, że deklaracji śmieciowych nie wypełniło ponad 1800 mieszkańców.

– Ci, którzy uczciwie i regularnie płacą za śmieci ponoszą koszt wywozu odpadów wyprodukowanych w całym mieście, także przez przyjaciół, znajomych, sąsiadów, którzy nie wypełnili deklaracji śmieciowych i unikają opłat – zauważa rzecznik.

5 KOMENTARZE

  1. 1. Jeżeli GUS wie lepiej niż Urząd Gminy o ilości mieszkańców, to świadczy to bardzo źle o Urzędzie Gminy
    2. Wzrost ogólnej ilości śmieci w analogicznym okresie o 1,5% (sic!) nijak się ma do podwyżek opłat na poziomie 30%.
    3. Opłata za śmieci w Łodzi na rok 2020 ma wynosić 9,80 zł za m3 wody. W Konstantynowie ponad 20% więcej – czyżby władze miasta nie potrafiły negocjować cen??
    4. W jaki sposób gmina egzekwuje należność za śmieci od właścicieli domów i mieszkań, które są wynajmowane osobom pochodzenia ukraińskiego? Ile takich osób pracuje na terenie Konstantynowa a ile jest oficjalnie zameldowanych i zadeklarowanych do wywozu śmieci?
    Proszę bezzwłocznie o komentarz.

  2. Rządzą nami idioci, nie wiem kto podisuje takie umowy, że odbiór papieru czy komunalnych odpadów czu biodpadów kosztuje tyle samo i ponad 700zł za tone. Rząd doprowadził do upadku małych firm wyworządzych odpady i mamy to co mamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here