Strona główna Aktualności Woda w stawie ma być czystsza. Miasto inwestuje w specjalną instalację

Woda w stawie ma być czystsza. Miasto inwestuje w specjalną instalację

0
PODZIEL SIĘ

Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim planuje wybudować instalację podczyszczania wody. To inwestycja prowadzona w ramach Przywrócenie równowagi ekologicznej w zbiorniku wodnym w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Łaskiej.

Stan wody nie spełnia wymogów higieniczno-sanitarnych i wymaga regularnego oczyszczania.

Pod koniec lipca ogłoszony został przetarg na znalezienie firmy, która wybuduje instalację. Zgłosił się jeden wykonawca z ofertą za 178 000 zł. Pod koniec sierpnia radni dołożyli brakujące 4 tysiące przewidziane w budżecie i aktualnie trwa dopinanie formalności przetargowych.

– 4 września wystosowano do wykonawcy wezwania do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów – wyjaśnia Marlena Kamińska, rzecznik prasowy urzędu miejskiego. – Po pozytywnej weryfikacji dokumentów złożonych przez wykonawcę planowane jest dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy o udzielenie zamówienia publicznego z wyłonionym wykonawcą.

Instalacja podczyszczania wody to zbiór filtrów, do których woda doprowadzana będzie rurociągiem.
Na czym będzie polegała filtracja?

Pompa pobiera wodę z dna zbiornika wodnego do filtra, gdzie następuje silne napowietrzanie przez turbinę z równoczesnym rozdrobnieniem zanieczyszczeń. Turbina nie tylko natlenia ale także schładza wodę nawet o 3°C, posiada możliwość regulacji intensywności napowietrzania oraz ilości przepływającej wody. Napowietrzanie wody ma na celu usunięcie niepożądanych gazów (głównie dwutlenku węgla) oraz podniesienie stężenia tlenu w zbiorniku wodnym. Następny etap to oczyszczanie mechaniczne. Polega na wychwyceniu większych zanieczyszczeń przez szczotki filtracyjne, a następnie gąbki filtracyjne o granulacji. Dalej następuje przepływ przez kolejną warstwę, w której znajduje się substrat filtracyjny (porowata wypalana glina, filtr biologiczny). W tym miejscu zaczyna się ponowne proces naturalnego oczyszczania biologicznego Polega on na osiedleniu, rozmnożeniu i zalęgnięciu się dużej ilości bakterii w porowatych częściach glinki. Dla tychże bakterii pożywką są wszelkie resztki organiczne tj. odchody rybie, glony itp. Zanieczyszczenia są zatrzymywane i rozkładane przez bakterie. Ten proces filtracji eliminuje również drobnoustroje chorobotwórcze ze środowiska, zapobiega rozmnażaniu glonów tzw. kwitnięciu wody oraz rozkłada szkodliwe azotyny. Zostaje zachowana równowaga życia biologicznego fauny i flory w sztucznym zbiorniku wodnym.

Jeśli miasto podpisze umowę z wykonawcą, stacja filtrów ma być gotowa do końca listopada.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here