Strona główna Aktualności Taki był 2020 rok w straży miejskiej

Taki był 2020 rok w straży miejskiej

0
PODZIEL SIĘ
Średnio cztery interwencje dziennie – tak wyglądał miniony rok w konstantynowskiej straży miejskiej, która właśnie podsumowała swoje działania z ostatnich dwunastu miesięcy. 

Liczba wszystkich podjętych interwencji wyniosła 1424, z czego ponad dwie trzecie (dokładnie 969) zostało zgłoszonych przez mieszkańców. Z własnej inicjatywy funkcjonariusze podjęli je 406 razy, a 49 kolejnych zleciła im policja.

Najwięcej odnotowano tych związanych z nieprawidłowym parkowaniem, bo 327, trochę mniej – 300 – ze zwierzętami (chodziło o ranne i zabite). Nowymi interwencjami były te związane z pandemią – przeprowadzono ich 64. Zakończyły się pouczeniami.

Interwencje często dotyczyły utrzymania czystości i porządku. Wśród nich dominowały: podrzucanie śmieci, brak zawartych umów na wywóz odpadów i wylewanie nieczystości na posesje (80 razy), niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt (19 razy), zaśmiecanie miejsc publicznych oraz niszczenie zieleni przez parkowanie na trawniku (po 7 razy), a także spalanie materiałów niedozwolonych w piecu oraz liści i gałęzi na terenie posesji (4 razy).

Pracy funkcjonariuszom przysporzyło również łamanie przez mieszkańców ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w co wpisało się m.in. picie alkoholu w miejscach niedozwolonych i nieobyczajne wybryki. W związku z tą ustawą strażnicy miejscy pouczali konstantynowian 358 razy.

Ponadto ustalili 155 adresów, gdzie najprawdopodobniej nie złożono deklaracji śmieciowych lub zaniżono liczbę osób zamieszkałych na terenie posesji.

Pod kątem gospodarki odpadami skontrolowano również 742 przedsiębiorców. Efekt to 71 mandatów, w dwóch przypadkach zostały wszczęte czynności z zamiarem skierowania wniosku o ukaranie.