Strona główna Styl życia Szklanki do drinków – jakie rodzaje znajdziesz w sklepach

Szklanki do drinków – jakie rodzaje znajdziesz w sklepach

0
PODZIEL SIĘ
Używając odpowiedniego szkła barowego do poszczególnych napojów, podkreślasz smak, zapach i kolor przygotowywanych koktajli, kontrolujesz ich temperaturę, a także uatrakcyjniasz sposób podania. Jakie rodzaje szklanek do drinków można znaleźć w sklepach i hurtowniach? Poznaj ich konkretne typy, cechy i sprawdź, które napoje powinno się w nich podawać.

Podstawowy podział szkła barowego – kieliszki do short drinków i szklanki do long drinków

Drinki z alkoholem dzielą się na dwa główne rodzaje – short drinki oraz long drinki. W przypadku tych pierwszych porcja napoju waha się w granicach 60-100 ml. Alkohol stanowi większość tej objętości albo nie jest w żaden sposób rozcieńczany. Long drinki z kolei przygotowuje się z użyciem większych ilości niealkoholowych napojów (takich jak soki) i dodatków. Ich objętość przekracza w związku z tym 100 ml, osiągając nawet 250 ml i więcej. Z powodu cech wspomnianych rodzajów drinków, podaje się je w szkle gastronomicznym dopasowanym do wielkości porcji – long drinki w większych szklankach, a short drinki w mniejszych kieliszkach.

Wśród szklanek do long drinków wyróżnia się najważniejsze rodzaje takie jak Highball, Hurricane, Old-Fashioned – Lowball oraz Collins. Poniżej znajdziesz ich charakterystykę.

Highball

Highball to wysoka szklanka o prostym lub urozmaiconym kształcie i pojemności od 240 ml do 350 ml. Podaje się w niej klasyczne drinki – Mojito, Krwawą Mary, Cuba Libre, Long Island Iced Tea albo Gin z tonikiem. Nazwa szklanki pochodzi od koktajlu Highball, będącego prostym połączeniem szkockiej whisky i wody gazowanej. Gdzie najlepiej szukać naczyń do serwowania kultowych napojów alkoholowych takich jak Mojito? Różne rodzaje szklanek do drinków można obejrzeć i zamówić w sklepach internetowych oferujących wyposażenie dla barów i restauracji. Wytrzymałe i ozdobne szkło gastronomiczne, w tym wysokiej klasy szkło gastronomiczne Libbey, znajdziesz na stronie https://agusto.pl/381-szklanki-do-drinkow-wody-soku. Wybór dostępnych produktów jest na tyle szeroki, że bez problemu uda się odszukać potrzebne rodzaje szklanek do drinków, również wyżej opisany typ Highball.

Hurricane

Znakiem rozpoznawczym tej wysokiej szklanki są efektowne wcięcia wzdłuż górnych linii bocznych naczynia. Wspomniane wcięcia nie tylko sprawiają, że Hurricane prezentuje się wyjątkowo, ale też pozwalają na tworzenie smakowitych dekoracji z owoców. Pojemność naczynia może sięgać nawet 600 ml. Popularne drinki podawane w szklance typu Hurricane to Malibu, Pina Colada, Sex on The Beach i Blue Hawaii.

Old-Fashioned – Lowball

Old-Fashioned, nazywana też Lowball albo Tumbler, jest jedną z najpopularniejszych szklanek do drinków. Jej pojemność wynosi od 180 do 300 ml. Szklanka jest niska, ma grubą podstawę oraz proste lub rżnięte boki. Podaje się w niej przede wszystkim miksy na bazie whisky. Szukając naczyń do serwowania drinków „on the rocks”, takich jak popularny Old Fashioned, warto zwrócić uwagę na szkło Libbey, charakteryzujące się trwałością i niebanalnym designem.

Collins

Nazwa szklanki pochodzi od podawanych w niej koktajli typu Collins (kwaśnych, zwykle przyrządzanych na bazie ginu, soku z cytryny, cukru i wody gazowanej). Pojemność tego wysokiego i okrągłego naczynia waha się od 350 ml do 410 ml. Chociaż szklanki Collins przypominają szkło typu Highball, są od nich trochę węższe. Najsłynniejszy koktajl serwowany w tym naczyniu to Tom Collins.

Rozmaite rodzaje szklanek do drinków, różniące się od siebie kształtem, grubością ścianek i dna, pojemnością i wielkością, pomagają wydobywać głębię aromatów poszczególnych drinków i wpływać na ich temperaturę. Dobór odpowiedniego szkła ma również znaczenie ze względów wizualnych, warto więc znaleźć takie naczynia, które będą najlepszą oprawą dla przygotowywanych typów koktajli – szklanki potęgujące smakowe doznania i cieszące oko.

REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here