Protesty nie ustają. Miasto nie chce kolei dużych prędkości

  0
  PODZIEL SIĘ
  Perspektywa tego, że przez Konstantynów Łódzki miałaby przebiegać kolej dużych prędkości zjednoczyła mieszkańców. Wspólnie z władzami samorządowymi walczą, aby nie stała się faktem.

  Taką koncepcję przedstawił Centralny Port Komunikacyjny. Dla wszystkich było to duże, niemiłe zaskoczenie, bo przygotowano ją bez jakichkolwiek konsultacji z głównymi zainteresowanymi. Konstantynowianie nie wyobrażają sobie, by w ich mieście inwestycja doszła do skutku. Stąd między innymi zebrania w tej sprawie, petycje i wysyłane w dużych ilościach do CPK uwagi na temat planowanego przedsięwzięcia.

  – Widać tę mobilizację. Potwierdza ją choćby fakt, że w ciągu pierwszego dnia zbierania podpisów sprzeciwu złożyło go ponad 400 osób. Na tę chwilę nie jesteśmy nawet w stanie oszacować, jaka to liczba. Pod petycją można podpisać się w m.in. w urzędzie, bibliotece, ośrodku kultury i przedsiębiorstwie komunalnym – mówi Marlena Kamińska, rzecznik prasowy magistratu.

  Na wyrażenie swojego sprzeciwu jest jeszcze półtora tygodnia – do 9 marca włącznie. Dzień później zakończą się ogłoszone przez CPK konsultacje.

  Aby linia kolejowa dużych prędkości nie przebiegała przez Konstantynów Łódzki, starają się też władze miasta. O fatalnych tego konsekwencjach napisał w liście do Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, burmistrz Robert Jakubowski.

  „Planowany korytarz biegnie przez istniejące osiedla i tereny przeznaczone do zabudowy jednorodzinnej, a jego realizacja spowoduje konieczność przesiedlenia lokalnej społeczności. Przyczyni się również do utraty wartości przyległych działek (…). Proponowana lokalizacja wariantów skutkuje dodatkowym podziałem miasta i istniejącej infrastruktury (…) ” – czytamy między innymi w piśmie.

  Wczoraj Ministerstwo Infrastruktury przekazało je CPK, aby ten ustosunkował się do kwestii poruszonych przez burmistrza. Miasto musi więc poczekać na odpowiedź.

  Póki co protest przeciwko planom CPK nie maleje. Zbiórkę podpisów inicjują sami mieszkańcy, jutro na targowisku będą ją również prowadzili konstantynowscy radni.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here