Strona główna Na sygnale Pożary, wypadki, powodzie, wichury… Druhowie mieli co robić

Pożary, wypadki, powodzie, wichury… Druhowie mieli co robić

0
PODZIEL SIĘ

Dla druhów z konstantynowskiej OSP 2018 rok nie należał do spokojnych. Do rozmaitych zdarzeń wyjeżdżali 199 razy, gasząc pożary i niosąc pomoc w wielu innych sytuacjach. Większość interwencji była podejmowana na terenie miasta i w jego okolicy. Natomiast trzykrotnie poza powiatem pabianickim. 

Najwięcej odnotowano tzw. miejscowych zagrożeń, bo aż 136. A konkretnie? 37 razy strażacy usuwali gniazda owadów, 25 razy byli obecni przy kolizjach i wypadkach, 14 razy wzywano ich do zlikwidowania skutków silnego wiatru, a 6 – powodzi. W statystyce figuruje również 14 wyjazdów związanych z zagrożeniami chemiczno – ekologicznymi (to m.in. pomiary tlenku węgla, sprzątanie plam oleju na jezdni), czterokrotnie udzielona pomoc innym służbom (np. policji w wejściu do mieszkania) oraz 36 o jeszcze innym charakterze.

Działania gaśnicze druhowie prowadzili 50 razy. 

– Najtrudniejsze akcje miały miejsce w Zgierzu, gdzie płonęło ogromne wysypisko śmieci, w Puczniewie (w gminie Lutomiersk) – tam przez wiele godzin walczyliśmy z pożarem stodoły, a także przy ul. Zgierskiej w Konstantynowie Łódzkim. Ten pożar był wyjątkowo tragiczny – mieliśmy ofiarę śmiertelną – przypomina Radosław Duraj, jeden z druhów.

Spośród wszystkich alarmów 13 okazało się fałszywych.

Do akcji, z mniejszą lub większą częstotliwością, wyjeżdżało 27 ochotników. Najbardziej aktywna „piątka” to: Przemysław Pacholczyk (145 razy), Arkadiusz Duraj (121 razy), Radosław Duraj (101 razy), Jakub Michalczyk (95 razy) i Leszek Lis (91 razy).

Działalność OSP nie ograniczała się tylko do działań ratowniczo -gaśniczych. Konstantynowscy druhowie organizowali szkolenia dla mieszkańców, realizowali projekt „Bezpieczny Konstantynów”, w ramach którego rozdawali czujki tlenku węgla, dzięki nim odbył się też piknik służb mundurowych dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty z ratownictwa technicznego dla strażaków z powiatu pabianickiego.

Działania strażaków można śledzić w naszym dziale Na Sygnale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here