Strona główna Aktualności Nowe zasady w kościele. Chodzi o jeden z sakramentów

Nowe zasady w kościele. Chodzi o jeden z sakramentów

0
PODZIEL SIĘ

Bierzmowanie to nie przelewki. Młodzież to już na własnej skórze. Do sakramentu będą przygotowywali się trzy lata, a nie rok.

Archidiecezja Łódzka, kierując się wytycznymi polskich biskupów, przygotowała dla młodzieży kilka niespodzianek. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać w lokalnych parafiach od września.
Nastolatkowie będą przygotowywali się do bierzmowania aż trzy lata, a nie rok.

W tym czasie nie wymigają się już, z byle powodu, od uczestnictwa w coniedzielnej mszy świętej. Raz w miesiącu będą też musieli odmeldować się przed konfesjonałem, wyspowiadać i regularnie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przy parafii.

Takie przepisy weszły w życie w całym kraju. Ale poszczególne diecezje je doprecyzowują.
– To spora przesada, z rożnych względów nie jesteśmy w kościele w każdą niedzielę i nie będę się z tego tłumaczyła, ani usprawiedliwiała mojego dziecka – oburza się matka 14-letnigo Mikołaja. – Z mężem mamy bierzmowanie i chcieliśmy również, żeby syn do niego przystąpił, ale nie wiem czy będzie aż tak wytrwały, czy się nie zniechęci.

A poprzeczka, postawiona przez duchownych, jest dość wysoko. Żeby nie było tak łatwo się pod nią prześlizgnąć, młodzież otrzyma książeczki do bierzmowania, w których adepci będą zbierać podpisy potwierdzające ich uczestnictwo w mszach, spowiedzi i spotkaniach parafialnych.

– Te zmiany mają zmobilizować uczniów, żeby to wszystko weszło im w krew. Słabych będziemy podciągać, mocniejszych umacniać – mówi ksiądz Józef Kapias proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach. – To nie może być przecież dla nikogo karą, ani przymusem. Kto chce, to się przygotuje. Obowiązek to jest dla katechetów i księży, którzy muszą wszystko zaplanować i zorganizować. My chcemy młodych ludzi zachęcać.

Kolejne nowości w instrukcji o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania to wskazanie, żeby kandydat zachował imię z chrztu, oraz aby świadkami bierzmowania byli rodzice chrzestni, oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Kandydaci powinni również angażować się w życie parafii poprzez działalność charytatywną, wolontariat, troskę o czystość i wystrój kościoła, pomoc w organizacji wydarzeń o charakterze religijno-kulturalnym. Ma to służyć większej integracji ze wspólnotą wierzących.

źródło: epainfo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here