Strona główna Aktualności Koniec przejazdów autobusami PKS. Ostatni kurs za kilka dni

Koniec przejazdów autobusami PKS. Ostatni kurs za kilka dni

4
PODZIEL SIĘ

Jeszcze tylko do końca grudnia niezmotoryzowani mieszkańcy gmin Konstantynów Łódzki i Lutomiersk będą mogli dojeżdżać do stolicy województwa i wracać stamtąd autobusami. Od 1 stycznia linia zostanie bowiem zlikwidowana.

Dlaczego? Władze Lutomierska i szefostwo PKS Łódź nie doszły do porozumienia w sprawie finansowego udziału gminy w jej obsłudze. Mówiąc inaczej – żądana przez spółkę suma była zbyt wysoka, by się na nią zgodzić, tym bardziej, że do utrzymania linii nie dokładał Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim, chociaż mieszkańcy tego miasta również korzystają z przejazdów.

Autobusy PKS kursowały na trasie Łódź – Konstantynów Łódzki – Lutomiersk – Szydłów – Łódź. Zarówno w ubiegłym, jak i w bieżącym roku gmina Lutomiersk, partycypując w kosztach, zapłaciła łódzkiej spółce 73 tys. 800 zł. Tymczasem…

– Aktualne oczekiwania prezesa PKS wynoszą 907 tys. 200 zł, co daje kwotę ponad dziesięciokrotnie wyższą niż dotychczas. Biorąc pod uwagę jakość świadczonych usług, tj. stary, wyeksploatowany tabor komunikacyjny oraz brak perspektyw na podniesienie standardu obsługiwanej linii są to warunki nie do przyjęcia – stwierdza Tadeusz Borkowski, wójt gminy Lutomiersk.

PKS Łódź tłumaczy likwidację linii tym, że jej utrzymanie po prostu się nie opłaca.

– Wpływy z biletów pokrywają jedynie w niewielkiej części koszty związane z obsługą kursów, w związku z czym nie możemy sobie pozwolić na dalszą obsługę nierentownej komunikacji – wyjaśnia Eugeniusz Smuklerz, prezes spółki.

Nadzieją dla mieszkańców, którzy podróżują autobusami, jest znalezienie zastępczego przewoźnika.

– Prowadzone są w tej sprawie rozmowy z innymi podmiotami świadczącymi usługi przewozowe w transporcie zbiorowym – zapewnia Tadeusz Borkowski.

Od początku stycznia do Łodzi będzie można dojechać tramwajami 43B, busami na trasie Łódź – Kazimierz – Lutomiersk – Łódź oraz Łódź – Lutomiersk – Kazimierz – Mianów – Łódź, a także autobusami PKS Sieradz.

4 KOMENTARZE

  1. Sami eksperci w dziedzinie komunikacji i transportu widzę…. Bardzo dobrze, ze nie zgodzili się na warunki PKS-u bo kwota która chcą za obsługę 3 autokarów (bo tyle jeździ na tej linii) w bardzo kiepskim stanie technicznym jest z kosmosu. Za te 900 tys. (a z pewnością duzo taniej) bez problemu znajda przewoźnika który bedzie dysponował nowszymi i sprawniejszymi pojazdami, a w dodatku zapewni częstsze kursy. Koniec dymania przez PKS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here