Kolej Dużych Prędkości ominie nasze miasto!

  0
  PODZIEL SIĘ
  Dzisiaj na konferencji ogłoszono, że KDP ominie Konstantynów Łódzki (fot. Urząd Marszałkowski).
  Protesty mieszkańców Konstantynowa, którzy sprzeciwiali się, aby przebiegała przez niego Kolej Dużych Prędkości przyniosły oczekiwany rezultat. Inwestor wybrał wariant, który ominie miasto. 

  Mówili o nim dzisiaj na konferencji prasowej w Łodzi Mikołaj Wild, prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa. Plany zakładają realizację tzw. wariantu południowego, choć również w regionie łódzkim. To linia kolejowa nr 85, łącząca Warszawę, CPK, Łódź i Sieradz. Budowę zaplanowano na lata 2020 – 2027. Którędy pobiegnie?

  „Od dworca Łódź Fabryczna jako wiodący rozpatrywany jest wariant tunelu przebiegający pod centrum miasta i dworcem Łódź Kaliska, a następnie pod ul. Karolewską i Bratysławskąna południowo-wschodnim skraju osiedla Retkinia. Zakończenie tunelu planowane jest w pobliżu istniejącej linii kolejowej nr 14 na odcinku Łódź Kaliska – Lublinek” – czytamy na stronie CPK.

  Podczas konferencji marszałek podkreślił, że przebieg KDP będzie zgodny z oczekiwaniami mieszkańców.

  – Pracujemy jeszcze nad ostatecznym raportem z konsultacji, a mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego już teraz mogą się przekonać, że poważnie potraktowaliśmy ich postulaty. Zdecydowaliśmy się na zmianę proponowanego wylotu linii po zachodniej stronie Łodzi. Jednocześnie chcemy jednak zapewnić dostęp do transportu publicznego jak największej liczbie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Nasza linia kolejowa ominie Konstantynów, ale to miasto nie pozostanie bez dostępu do transportu szynowego – zaznaczał z kolei Mikołaj Wild.

  Chodzi o plany odbudowy linii tramwajowej 43, łączącej Łódź z Konstantynowem i Lutomierskiem, która w ubiegłym roku została zlikwidowana. Wartość tej inwestycji oszacowano na ponad 20 mln zł, z czego ponad 15 mln zł zadeklarowały wyłożyć władze samorządu wojewódzkiego. Swój udział finansowy ma mieć również Centralny Port Komunikacyjny w ramach tzw. puli inwestycji komplementarnych. Została ona przewidziana w wieloletnim programie CPK.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here