Strona główna Styl życia Kiedy wybrać się do Tajlandii

Kiedy wybrać się do Tajlandii

0
PODZIEL SIĘ

Tajlandia z każdym rokiem zyskuje na popularności jako cel wakacyjnych podróży polskich turystów. Trudno się temu dziwić: ten egzotyczny kraj, nazywany „Krainą Uśmiechu”, ma do zaoferowania nie tylko wspaniałą pogodę i zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale też monumentalne zabytki oraz fascynującą kuchnię, zupełnie odmienną od europejskiej.

Choć tropikalna Tajlandia przez cały rok zapewnia dobrą pogodę i wysokie temperatury, nie zawsze warto wybierać się na wycieczkę do tego kraju. Jest to związane ze specyfiką warunków atmosferycznych, panujących w Tajlandii: Tajowie nie znają pojęcia zimy, a chłodno jest im wówczas, gdy temperatura spada poniżej 20°C. Charakterystyczny dla Tajlandii jest też podział na trzy pory roku, wynikające z położenia kraju w strefie klimatu tropikalnego monsunowego:

  • pora gorąca i wilgotna (pora deszczowa) – trwa od czerwca do października i cechuje się wysoką wilgotnością powietrza oraz bardzo częstymi, ulewnymi deszczami (najwięcej w sierpniu i we wrześniu);
  • pora ciepła i sucha – trwa od listopada do lutego; podczas tej pory w Tajlandii panują umiarkowane temperatury (w okolicach 30°C) i bardzo rzadkie deszcze;
  • pora gorąca i sucha – trwa od marca do maja, charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami, przekraczającymi nierzadko 40°C, oraz minimalnymi opadami.

Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii?

Jak łatwo zauważyć, w Tajlandii najlepsza pogoda panuje wówczas, gdy Europa przeżywa zimową hibernację. I choć do tego egzotycznego kraju można wybrać się praktycznie przez cały rok, zdecydowanie najlepszym okresem na wyjazd jest pora ciepła i sucha, czyli właśnie okres od listopada do lutego. Pogoda jest wówczas idealna zarówno na leniwy odpoczynek, jak i zwiedzanie tajskich atrakcji turystycznych (tu podpowiedzi www.fostertravel.pl/wycieczki/tajlandia/ ).

Nie musimy obawiać się deszczu, temperatury są optymalne a przyjemny wiatr zapewnia orzeźwienie nawet w gorące dni. Nie dziwi więc, że właśnie te miesiące stanowią w Tajlandii szczyt sezonu turystycznego. Jeśli chcemy uniknąć tłumów turystów, warto rozważyć wyjazd na początku sezonu: pogoda może wówczas jeszcze zaskoczyć nas deszczem, ale nie grozi nam chłód ani regularne opady.

Wycieczki do Tajlandii podczas pory deszczowej, czyli od czerwca do października, przypadną do gustu osobom, które od plażowania wolą aktywne spędzanie czasu. Choć pogoda jest wówczas dość kapryśna, w różnych częściach kraju częstotliwość opadów może być bardzo zróżnicowana: od codziennych ulewnych deszczy do intensywnych opadów raz na 2-3 dni, głównie wieczorami i w nocy. Wszystko zależy więc od tego, które regiony kraju chcecie zwiedzić. Warto też zauważyć, że podróż do Tajlandii w porze deszczowej wiąże się z niższymi cenami lotów i hoteli a także mniejszą ilością turystów, przez co nie musimy obawiać się tłumów, a zorganizowanie noclegu jest możliwe nawet bez rezerwacji.

Nie polecamy natomiast wycieczek do Tajlandii podczas pory gorącej i suchej, czyli od marca do maja, zwłaszcza dla osób planujących intensywne zwiedzanie kraju. W tym okresie w Tajlandii panują bardzo wysokie temperatury, które dla europejskich turystów mogą być uciążliwe, a dłuższa aktywność bywa wtedy szczególnie wyczerpująca.

Podsumowując, najlepiej wybrać się na wypoczynek do Tajlandii w sezonie turystycznym, czyli od listopada do lutego. To doskonały sposób by uciec przed europejskimi chłodami i odpocząć na niebiańskich egzotycznych plażach, a także spróbować orientalnej kuchni i poznać tajską kulturę. Dodatkowo do tego kraju bez trudu wybierzemy się zarówno samodzielnie, jak i w ramach wycieczki organizowanej przez biuro podróży – taka opcja przypadnie nam do gustu zwłaszcza wówczas, jeśli nie lubimy lub obawiamy się samemu organizować pobyt w obcym kraju, zwłaszcza że ceny takich wyjazdów nie są szczególnie wygórowane (od ok. 2900 zł / os za wyjazd do najpopularniejszych tajskich kurortów, np. Patong czy Pattaya, z wylotem z Warszawy).

Tekst źródłowy z serwisu specjalistycznego