Strona główna Aktualności Finanse MOK w prokuraturze. Lista zarzutów jest długa

Finanse MOK w prokuraturze. Lista zarzutów jest długa

0
PODZIEL SIĘ
Wiele naruszeń i nadużyć w sferze finansowej – tak najogólniej brzmi wniosek po kontroli, jaka została przeprowadzona w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Wyniki audytu skłoniły władze miasta do zawiadomienia o nich prokuratury oraz rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Ubiegłorocznej działalności placówki przyjrzała się na zlecenie magistratu zewnętrzna firma. Lista zarzutów jest długa. To m.in. wydawanie publicznych pieniędzy na cele prywatne (np. na zakup produktów spożywczych, organizację rodzinnego przyjęcia), sfinansowanie wyjazdu integracyjnego osób, które nie były pracownikami MOK, wypłaty wynagrodzeń z umów – zleceń na prowadzenie spraw kadrowych, chociaż ich zleceniobiorca nie wykonywał tych obowiązków, przypadkowa organizacja imprez, bez konsultacji z mieszkańcami, zatrudnienie na dziesięciu pracowników MOK tylko dwóch, którzy prowadzili zajęcia, niewłaściwe dysponowanie obiektem, nieobecność pracowników w godzinach pracy, brak ewidencji godzin nadliczbowych, brak formalnych cenników opłat za uczestnictwo w zajęciach i wynajem pomieszczeń…

– W dokumentacji audytowej znajduje się sformułowane wprost stwierdzenie o niecelowości wydatkowania publicznych środków. Dlatego gdy burmistrz Robert Jakubowski, nadzorujący funkcjonowanie MOK, otrzymał informację o podejrzeniu naruszenia dyscypliny finansów publicznych i kodeksu karnego, nie mógł postąpić inaczej, jak złożyć odpowiednie zawiadomienia, aby właściwe instytucje rozpatrzyły tę sytuację pod kątem prawno – karnym – wyjaśnia Marlena Kamińska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim.

Zawiadomienie do prokuratury dotyczy byłego dyrektora MOK, natomiast do rzecznika dyscypliny finansów publicznych – jego oraz dwóch innych osób.

Teraz, do czasu wyłonienia nowego szefa tej placówki, kieruje nią oddelegowana z magistratu Anna Walczak. 

– Na ogłoszenie o konkursie odpowiedziało pięć osób. W przyszłym tygodniu odbędą się z nimi rozmowy kwalifikacyjne. Mamy nadzieję, że nowy dyrektor rozpocznie pracę w MOK z początkiem września – dodaje rzecznik.
REKLAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here