Strona główna Aktualności Fatalna frekwencja budżetu obywatelskiego

Fatalna frekwencja budżetu obywatelskiego

1
PODZIEL SIĘ

Dwa lata temu na portalu epainfo.pl czytaliśmy „Konstantynów zawstydził Pabianice” w odniesieniu to wysokiej frekwencji w głosowaniu. W tym roku tak się nie stało. 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki głosowania na budżet obywatelski. To forma partycypacji społecznej w budżecie gminy, gdzie mieszkańcy decydują na co przeznaczona zostanie określona pula pieniędzy. W tym roku było to 400 tysięcy złotych.

Niestety, liczba osób głosujących spadła o ponad połowę. W 2016 roku zagłosowało 5257 mieszkańców co dało frekwencje na poziomie 35 procent. Rok później było 3680 głosujących, co daje 25% uprawnionych. Teraz zagłosowało jedynie 2461. Jest to frekwencja na poziomie 16,7%.

Ten rok pokazał również, że w promocję swoich zadań zaangażowali się rodzicie i nauczyciele, bo dwa pierwsze miejsca zajęły projekty oświatowe. Poprzednio dominowali strażacy. W tym roku ich zadanie nie znalazło się na liście do realizacji.

– Zależało nam na uszczelnieniu głosowania, dlatego wprowadziliśmy weryfikację SMS. To mogło wpłynąć znacząco na frekwencję, bo ludzie nie chcą podawać numeru telefonu – wyjaśnia Kacper Demko, rzecznik prasowy konstantynowskiego magistratu. – W przyszłym roku zastanowimy się nad większą promocją.

 

1 KOMENTARZ

  1. W przyszlym roku to pana nuz niepowinno byc na tym stanowismu. To jak bardzo zlemewazysie kolejny temat to wydtsrczajacy oowod by dokonac zmian na stanowiskach. To nie sa dozywotnie cieple posadki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here