Strona główna Aktualności Dwie przychodnie w programie dla chorych na COVID

Dwie przychodnie w programie dla chorych na COVID

0
PODZIEL SIĘ
Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa mają być objęci zdalną pomocą medyczną. To nowy program Ministerstwa Zdrowia. Przystąpiły do niego również dwie przychodnie z Konstantynowa Łódzkiego.

Jakie są założenia projektu Domowej Opieki Medycznej? Chodzi o monitorowanie pacjentów na odległość przy pomocy pulsoksymetru. Urządzenie to bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu w razie pogorszenia parametrów (chodzi o saturację, ale też o tętno, temperaturę i inne objawy chorobowe) do chorego zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

Zakażeni koronawirusem pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są do programu włączani automatycznie, młodsi mogą wypełnić formularz Pulsocare, na stronie ministerstwa lub być zakwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM. W naszym mieście są dwie przychodnie, które włączyły się w ten program. To NZOZ „Zgoda” przy ul. 8 Marca oraz SP ZOZ przy ul. Sadowej.

– Lekarz POZ po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19 na podstawie wywiadu medycznego może go włączyć do programu telemonitoringu. Wtedy pacjent otrzyma dane do logowania w systemie przez SMS, a pulsoksymetr zostanie dostarczony do jego domu przez listonosza – tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Chory będzie sam dokonywał pomiarów stanu zdrowia, zakładając urządzenie na palec, a to automatycznie połączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu. Będą je monitorowali konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu, którzy w razie konieczności wezwą karetkę.

– Pulsoksymetr daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, a lekarzowi POZ dodatkowe narzędzie do kontrolowania stanu swojego pacjenta. Oczywiście pacjent nie jest pod opieką bezdusznej aplikacji, ale jakby dwóch lekarzy – swojego, od poniedziałku do piątku i zespołu medycznego z Centrum Kontaktu całodobowo – mówi doktor Ewa Nowacka – Polka z NZOZ Zgoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here