Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

0
PODZIEL SIĘ

Ginekologia jest działem medycyny zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób kobiecych narządów płciowych. Czym jednak zajmuje się ginekologia estetyczna?

Zewnętrzne narządy płciowe u kobiet mogą przybierać różną formę. Niekiedy są dość duże, u innych kobiet mogą być z kolei mniejsze. Czasami wargi sromowe większe przykrywają te mniejsze, innym razem wargi sromowe mniejsze wystają spoza warg większych. Zdarza się zatem, że niektóre kobiety nie są w pełni zadowolone ze swojego intymnego wyglądu – właśnie tu z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna.

Ginekologia estetyczna – co to jest?

Ginekologią estetyczną określa się ogólnie zbiór zabiegów, które mają na celu poprawę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych u kobiety albo poprawę funkcji seksualnych. W związku z tym ginekologia estetyczna jest jedną z metod na poprawę komfortu psychicznego i przywrócenie poczucia własnej wartości.

W zabiegach ginekologii estetycznej mogą wziąć udział wszystkie te kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu zewnętrznych narządów płciowych i nie mają przeciwwskazań medycznych. Często są to pacjentki, których wargi sromowe uległy deformacji po porodzie albo są przerośnięte czy asymetryczne. Oczywiście, wskazaniem może być też dyskomfort, na przykład w trakcie uprawiania sportów, a także trudności z utrzymaniem właściwej higieny.

Aktualnie zabiegi tego rodzaju dostępne są również w Polsce. Prowadzą je prywatne kliniki medyczne, między innymi Centrum Medyczne Plus Med działające w Kielcach. Więcej informacji o ofercie można znaleźć na stronie: https://plusmed.info.pl/ginekologia-estetyczna/.

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach ginekologii estetycznej?

Najbardziej popularnym zabiegiem jest redukcja i modelowanie mniejszych warg sromowych, czyli tak zwana labioplastyka. Zabieg ten polega na zmniejszeniu i zmianie kształtu warg sromowych mniejszych. Jest on małoinwazyjny, a powikłania występują sporadycznie, na przykład są to infekcje, krwiaki, nadmierne krwawienie, zaburzenia czucia. Po zabiegu pacjentka może cieszyć się bardziej estetycznymi okolicami intymnymi, które są również łatwiejsze w utrzymaniu w higienie.

Oprócz labioplastyki wykonuje się również dwa inne popularne zabiegi, w tym plastykę łechtaczki (clitoroplastykę) oraz powiększanie warg sromowych większych.

Plastyka łechtaczki polega na całościowym albo częściowym odkryciu łechtaczki przez zredukowanie fałdu skóry, który ją otacza. Zabieg przeprowadzany jest w szczególności w celu poprawy odczuwania przyjemności w trakcie seksu. Powiększenie warg sromowych większych to zabieg estetyczny, który służy do poprawy ich wyglądu – polega on na wstrzyknięciu do warg preparatu na bazie kwasu hialuronowego albo własnej tkanki tłuszczowej pacjentki.

 

Wybrane gabinety specjalizujące się w ginekologii plastycznej prowadzą też poniższe zabiegi:

  • hymenoplastyka – zabieg odtworzenia błony dziewiczej
  • hymenotomia – zabieg usunięcia błony dziewiczej
  • lifting pochwy – ujędrnienie, zawężenie przedsionka pochwy, prowadzony po porodzie
  • waginoplastyka – plastyka pochwyt polegająca na plastyce tylnej ściany pochwy, także często prowadzona po porodzie
  • powiększenie punktu G – zabieg służący do zwiększenia doznań seksualnych, zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem wstrzyknięć
  • liporedukcja – zabieg służący do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego

Wobec tego wtedy, gdy kobieta odczuwa dyskomfort i ma kompleksy wynikające ze swojego intymnego wyglądu albo chce poprawić jakość swojego życia seksualnego, najlepszym wyborem będzie udanie się do lekarza specjalizującego się w ginekologii estetycznej. Fachowiec będzie mógł pomóc pacjentce w uzyskaniu pożądanego wyglądu i maksymalnego komfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here